Posługa akolity i lektora - spotkanie lutowe

Lutowe spotkanie Grupy Formacji Liturgicznej "Dobro Liturgii" było poświęcone tematowi: Posługa akolity i lektora. Miało ono miało miejsce w dniu 13 lutego 2021 r., sobota, godz. 18:30 i zostało poprowadzone przez Annę i Krzysztofa Jaroszów. Spotkanie stało się sposobnością do ogólnego poznania kim są ustanowieni lektor i akolita, ale także podjęcia dyskusji na temat kobiet w tych posługach. Z tej racji nawiązaliśmy do decyzji papieża Franciszka o zmianie w kanonie odnoszącym się do posługi lektora i akolity w kontekście posługi osób płci żeńskiej - zobacz: Zmiany w KPK i dopuszczenie osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu. Uwzględniliśmy także anonimowe wypowiedzenia się użytkowników naszego serwisu w ankiecie dotyczącej kobiet w posłudze akolitów (na niebieskim tle, z lewej strony serwisu). Z racji na obostrzenia sanitarne spotkanie miało formę on-line na platformie zoom.  

Materiały dotyczące regulacji prawa liturgicznego odnośnie do lektora i akolity:

Spotkanie rozpoczęło się już 15 minut wcześniej (o 18:15), w celu dopuszczenia uczestników z pokoju oczekiwania przez administratora spotkania.

Należało pamiętać o dostępie do internetu oraz posiadaniu mikrofonu i kamery, co zazwyczaj jest wyposażeniem laptopów. 

Dla poprawy jakości technicznej spotkania zalecono pobranie aplikacji zoom. Łączymy się wówczas przez link lub podając ID.

 Konkurs związany ze spotkaniem polegał na odpowiedzi na kilka zamkniętych pytań (wystarczyło odpowiedzieć tak lub .nie): 

  • Czy, jeżeli używa się kadzidła i nie ma obecnego diakona na Eucharystii, to akolita  podaje kadzielnicę kapłanowi i asystuje mu przy okadzaniu darów, krzyża i ołtarza?
  • Czy Akolita ustanowiony obrzędem, jako nadzwyczajny szafarz Komunii, w miarę potrzeby może pomagać kapłanowi w jej rozdawaniu ludowi?
  • Czy akolita ustanowiony obrzędem pomaga kapłanowi lub diakonowi w oczyszczeniu i uporządkowaniu naczyń liturgicznych?
  • Czy, jeżeli nie ma diakona, w procesji do ołtarza lektor ubrany w obowiązującą szatę, może nieść uniesiony nieco ku górze Ewangeliarz?
  • Czy, jeżeli nie ma śpiewu na wejście i na Komunię, a wierni nie recytują antyfon podanych w mszale, lektor może je odczytać w odpowiednim czasie?

Odpowiedź należało przesyłać na adres: x.kwiatkowski(małpa)wp.pl do soboty - do godz. 12:00. Przesłanie informacji było sygnałem dla ks. Damiana o chęci uczestnictwa w spotkaniu i poprawności przekazania informacji. Podanie poprawnej odpowiedzi na pytanie nie stanowiło istotą konkursu. Błądzić jest rzeczą ludzką. Uczestnictwo w konkursie ukazało chęć zaangażowania. Można było zatem odpowiedzieć "nie wiem". Wśród wszystkich uczestników konkursu, bez względu na poprawność odpowiedzi,  została rozlosowana nagroda niespodzianka.