7 nowych wezwań w Litanii do św. Józefa

Siedem wezwań, których dotychczas nie było w tekście Litanii do św. Józefa: Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum,Patronus afflictorum, oraz Patronus pauperum, ogłosiła w dniu 1 maja 2021 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Liście adresowanym do przewodniczących Konferencji Episkopatów. Nowy tekst litanii uzyskuje moc obowiązującą w jezyku łaciśnkim  z dniem ogłoszenia. 

W języku polskim członkowie i konsultorzy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski uczestnicząc na zebraniu w dniach 31 maja – 1 czerwca 2021 roku zaproponowali wezwania:

  • Opiekunie Odkupiciela,
  • Sługo Chrystusa,
  • Sługo zbawienia,
  • Podporo w trudnościach,
  • Patronie wygnańców,
  • Patronie cierpiących,
  • Patronie ubogich.

Tekst w języku polskim został zatwierdzony w dniu 12 czerwca 2021 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, zgodnie z Listem Kongregacji.

Funkcje liturgiczne dla posługi muzycznej

W sobotę 8 maja 2021 r., o godz. 18:30 zostało przeprowadzone spotkanie formacyjne naszej grupy pod tytułem: Funkcje liturgiczne dla posługi muzycznej. Prelekcję na ten temat poprowadził szczególny gość z naszej archidiecezji ks. mgr-lic. Łukasz POŁACIK,  mgr-lic. teologii w zakresie teologii pastoralnej, wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej WIT i wikariusz Parafii Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Spotkanie miało formę hybrydową. Osoby gotowe spotkać się bezpośrednio były zaproszone do Kurii Metropolitalnej (sala wykładowa na dole - wejście i parking od ul. Racławickiej). Pozostałych uczestników zaprosiliśmy w formie on-line przez platformę zoom-a. 

Zdjęcia ze spotkania znajdują się w naszej galerii: 08-05-2021.  

Czytaj więcej: Funkcje liturgiczne dla posługi muzycznej

Modlitwa za powołania w Archidiecezji Częstochowskiej

W dniu 26 kwietnia 2021 r. o g.18:00 z racji na przypadający Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego (25 IV - 1 V.2021) uczestniczyliśmy w Eucharystii w  intencji powołań w Archidiecezji Częstochowskiej, co miało miejsce w ramach spotkania wyznaczonych przedstawicieli wspólnoty Domowego Kościoła naszej archidiecezji. Miejscem spotkania było Sanktuarium Świętego Jana Marii Vianneya w Mzykach. Uwzględniając obostrzenia pandemiczne, nasza grupa była reprezentowana kilka osób, które podjęły liturgiczną posługę w celebracji Mszy św. Skoordynowaniem posługi zajmowali się odpowiedzialni za naszą grupę: Anna i Jacek Grychowie.

Udział naszej grupy był możliwy przez transmisję na żywo na falach radia FIAT. 

Umieszczamy zdjęcie pamiątkowe uczestników celebracji  oraz zdjęcie wpisu, jaki uczyniliśmy do księgi pamiątkowej znajdującej się w sanktuarium (w celu powiększenia wystarczy kliknąć zdjęcie)

 

Zdjęcie sanktuarium, użyte w artykule: https://www.niedziela.pl/ tag/ 7616 / sanktuarium-w-Mzykach, 7.04.2021.

Męka Współczesna

Zapraszamy do zapoznania się z  przedstawieniem "Męka współczesna" wystawionego przez Domowy Kościół Archidiecezji Częstochowskiej i przyjaciół.