Posługa Ministrantów Ołtarza

Właściwym tematem artykułu jest "Posługa przy ołtarzu". Przybliżenie sobie zasady tej służby, jest właściwie zrozumieniem wielkiego zaszczytu, w tej posłudze służymy przecież samemu Bogu i w ten sposób uświęcamy siebie. Osoby posługujące przy ołtarzu to "Ministranci ołtarza", którzy w zależności od swojej funkcji wykonują odpowiednią posługę, przede wszystkim służbę celebransowi przez przynoszenie i podawanie darów. W centrum ich posługi są zatem dary ofiarne, chleb, wino i woda.

Na spotkaniu poświęconym tej tematyce omawialiśmy również znaczenie i posługę Akolity. To osoba - mężczyzna - wyznaczony kapłanowi do posługi podczas Mszy Świętej. Akolita jest ustanowiony przez biskupa i jest powołany do pełnienia następujących funkcji: niesienie krzyża, podawanie ksiąg, pomoc w przyjmowaniu darów, przygotowanie ołtarza, asystowanie kapłanowi, okadzenie kapłana, rozdzielanie komunii Świętej,  wystawianie Najświętszego Sakramentu, puryfikacja naczyń.

W Polsce mamy też świeckich szafarzy nadzwyczajnych. Mogą pomagać rozdzielać Komunie św. kiedy jest dużo wiernych, lub osobom chorym. mogą też wystawiać Eucharystię w monstrancji. Nie mogą jednak błogosławić i puryfikować naczyń.

  Na każdym spotkaniu naszej grupy formacyjnej ks. Damian przygotowuje nas byśmy lepiej poznali liturgię. Zaznacza, że posługa liturgiczna to nie suma czynności, lecz wielka godność którą my doświadczamy z łaski Bożej jako szczyt i żdródło naszego chrześcijańskiego życia. Jeszcze mocniej podkreślał to przy omawianiu posługi przy ołtarzu, który stoi przecież w centrum tajemnicy przyjścia Chrystusa do nas przez Liturgię. Dokumenty Kościoła podkreślają, iż w czasie Eucharystii w centrum sprawowanych obrzędów znajduje się ołtarz, który posiada bogatą symbolikę. Ołtarz pojmujemy jako kamień węgielny, to sam Jezus Chrystus, centrum świątyni, istota tego miejsca. To również symbol grobu, niejako służy do sprowadzania Chrystusa, na nim nasz Pan umiera i zmartwychwstaje. Obrus, którym nakrywamy ołtarz to symbol Płótna, w które owinięto ciało Chrystusa. Dlatego właśnie ołtarzowi oddajemy największą cześć, i przez to zarezerwowany jest tylko do czynności Eucharystii.